Jak zařídit malý byt 2+kk?

08.12.2020

Trend je jasný - velké byty už ve městě neletí. Ne, není to samozřejmě pravda, ale faktem je, že velká část populace, spokojeně žije na malém prostoru. Časopisy o bydlení jsou plné fotek vzdušných podkrovních bytů nebo domů s obrovskými okny, ale realita je, hlavně ve městech, jiná. 

Mám pro vás ale dobrou zprávu - i z malých bytů dokážu vykouzlit krásné a moderní místo plné pohody. V dnešním článku pro vás mám několik tipů a nápadů pro malý byt velikosti 2+kk (a menší).

> Rohová kuchyňská linka
> Rohová kuchyňská linka
> TV stěna
> TV stěna

Tipy pro malý byt

Na úvod několik rychlých tipů pro netrpělivé čtenáře: 

Promyslete si nejdříve styl

Stejné materiály a vzory pomáhají sjednotit prostor. Neuspořádaný pokoj bez stylu působí stísněně a chaoticky.

Vytvořte si zóny

Místnost si rozdělte na jednotlivé zóny - zóna odpočinku, zábavy nebo pracovní zóna.

Nábytek vždy s úložným prostorem 

Přestože bydlíte v menším bytě, neznamená to, že máte méně věcí. Nábytek s úložným prostorem je důležitý pro uskladnění nezbytností.

A praktický

Rozkládací stůl a židle nebo kolečka pro rychlou úpravu místnosti. To vše vám pomůže nezahltit váš vysněný byteček.

Světlé barvy vítězí

Světlejší barvy opticky zvětšují prostor. Skandinávský styl je jednou ze správných cest.

Nebojte se toho

Je to váš domov, takže se nemusíte striktně držet obecných doporučení. Žádný nápad není vyloženě špatný.

Do jakých barev ladit malý byt?

Už jsme si řekli, že světlejší barvy opticky zvětšují prostor. To však neznamená, že nakoupíme a vymalujeme jenom do bíla. Cílem není sebe nebo návštěvu oslepit. Doporučuji vsadit na světlé a tlumené tóny - bílá, taupe, laté, cool šedá, případně jemné pastelové barvy. 

Nábytek i stěny spolu musí ladit a doplňovat se. Barevně si můžeme vyhrát na doplňcích a solitérech. Takže když milujete zelenou a růžovou, kupte si třeba zelenou vázurůžovou židli, slaďte to s dalšími dekoracemi.  V ložnici se výrazným barevným prvkem může stát přehoz na postel, v obýváku zase polštáře.  

> Doplňky v pastelových barvách
> Doplňky v pastelových barvách

Více se dočtete také v článku Barvy v interiéru

Jaké vybavení pořídit do malého bytu?

Hlavní pravidlo zní: pokud nábytek nemá minimálně dvě další funkce, ani se na něj nedívám. Samozřejmě přeháním, ale primárně jde o to pořídit vybavení, které bude i užitečné. Druhým důležitým aspektem jsou míry a tvary. Vezměme si třeba sedací soupravu. Kvalitní sedací souprava by ideálně měla být hranatá, bez zbytečných prvků a nadstavby. Co se týče velikosti, tak hledáme dvou nebo trojmístnou sedačku. To stejné platí u postelí nebo křesla.

A co stůl do malého bytu? Rozkládací stůl je velmi flexibilní. Existují varianty, kdy 50cm stůl rozložíte v případě potřeby až na 2 metry. Na druhou stranu, nábytek ze skla nebo jiného průhledného materiálu splývá s okolím, takže prostor opticky zvětšuje. Podobnou funkci mají kolečka, ty však v případě kuchyňského stolu nedoporučuji. Nechcete přece, aby se vám večeře "sklouzla" až do obýváku. Naopak příruční, konferenční nebo noční stolky jsou vhodným kandidátem.

Jak jsem psala v článku o zařizování dětského pokoje, děti potřebují dostatek místa na ukládání oblečení a hraček. A dospělí taky. Kupujte nábytek, který vám poskytne maximum úložného prostoru. Třeba takový taburet - existují kusy, do kterých vložíte deku, polštáře a další nezbytnosti. 

> Taburet s úložným prostorem
> Taburet s úložným prostorem

Kromě víceúčelového nábytku doporučuji:

  • Využijte co nejvíc poliček - domov si nechcete zaskládat, jako skladiště

  • Nízké a vysoké skříňky a skříně - do obýváku je lepší volbou nižší nábytek v kombinaci s poličkami. Naopak ložnice nebo chodba zvládne skříně klidně až po strop

  • Parapet jako dekorační prostor - hledejte místa, která si vyzdobíte. Parapet může být jedním z nich.

Osvětlení malého bytu

Z mé zkušenosti jsou nejdůležitějšími aspekty jednotnost a hojnost. Barva a teplota světla musí být jednotná, protože na malém prostoru si nemůžeme dovolit experimentovat. Základem hojnosti je dostatek přirozeného denního světla.   

Co nedostaneme přirozeně, doháníme svítidly. V malých prostorách je osvědčenou kombinací centrální světlo s bodovkami. Centrální svítidlo je srdcem, které rozvádí světlo po celém bytě a bodová svítidla orgány, které ho přijímají a dále rozvádí. Myslete opět i na velikost, nic se nemá přehánět. Žádná mohutná, závěsná svítidla - vítězí decentnost.

Uspořádání a bydlení v malém bytě

V malých bytech se často není kam schovat. Přesto existují způsoby, jak zvýšit soukromí. I malý prostor lze uspořádat tak, aby tvořil samostatné zóny. Jeden pracovní stůl a knihovna na správném místě změní část obýváku v pracovnu. Křeslo, květiny a dekorace v odpočinkovou zónu. 

Co se týče kuchyně, častým řešením je určení hranic pomocí kuchyňského stolu a židlí. Velký význam má podlaha. V malých bytech je nejlepší světlá jednotná podlaha - posílíme tak jednolitost a uspořádání celého bytu.


Společně jsme si ukázali, jak ušetřit místo v malém bytě, jak pracovat s barvami a světlem a jaký nábytek koupit. Samozřejmě mluvíme o obecných tipech, které neplatí pro všechny. Každý byt je unikátní a zaslouží si samostatnou péči. Plánujete rekonstrukci nebo změnu interiéru a nevíte si rady? Inspirujte se třeba návrhem bytečku o rozloze 27m2 v Brně. 

 Ráda vám pomůžu a navrhnu ideální interiér, podle vašich představ.

Inspirujte se styly bydlení

 

MetalFusion

05.02.2020

Trendovový svět MetalFusion v sobě propojuje rysy kovu a kamene. Svým čistě metalickým vzhledem představuje inovaci i budoucnost a propůjčuje interiéru technický vzhled.

Monochromatické interiéry v módních uni barvách z kategorií Nude, Taupe a šedomodrá "tón v tónu" s dřevodekory nebo jinými přírodními materiály jsou minimalistické a harmonické současně.

PerfectImperfection vzniká kombinací jako by opotřebovaného materiálu nebo industriálního stylu s velmi klidnými vzory a rovnými liniemi.

Další články na blogu

 

Návrh kuchyně s obývacím koutem dostala maminka jako dárek k Vánocům od dcery, které jsem loni navrhovala pokojíky pro děti. Ve dvoupatrovém domě žijí rodiče a dcera s rodinnou. Kuchyň maminky je "srdce" domu, občas se tu schází celá rodina ke společnému obědu.

Návrh dětského pokoje pro sourozence Julinku (6 let) a Lukase (3 roky) v rodinném domě v Praze.

Postýlky, ve kterých se bude spát jako na obláčku, jsem navrhla pro Emičku (4) s Jarouškem (2), kterým se brzy narodí sestřička. Do "nebíčka" vedou pohodlné schody a dolů se frčí po skluzavce.